מי זכאי למענק בטחוני עבור בניית ממ"ד

בעידן שלנו ברור לכולם כי חשיבותו של מרחב מוגן דירתי מעולם לא הייתה גבוהה כל כך. איש לא יודע מתי יגיע העימות הבא ומהיכן בדיוק יגיע, מצפון או מדרום או אולי בכלל משניהם, ולכן חשוב שהממ"ד יהיה ערוך ומוכן. אם אתם גרים בקו העימות, הממשלה תספק לכם מענק עבור הבנייה שלו.

מי נותן את מענק לבניית ממ"ד?

בשנים האחרונות ישנה תנופה מאסיבית במיוחד של בניית חדר ממ"ד בכל אזורי הארץ. גם בירושלים, תל אביב ובעוד ערים שאינן קרובות לקווי העימות יש בנייה אינטנסיבית של מרחבים מוגנים, כי לכולם ברור כי טווח הטילים של האויב משתפר מעימות לעימות. עם זאת ברור לכולם שתושבי הצפון ותושבי עוטף עזה נמצאים בסיכון גבוה הרבה יותר. הטילים של ארגוני הטרור והמדינות העוינות יכולים להגיע אליהם בקלות רבה יותר אפילו כאשר לא מדובר בטיל מתקדם במיוחד. סט ממ"ד שכולל דלתות ממ"ד וחלונות ממ"ד ולמעשה את הבנייה הכוללת שלו, ניתן לקבל במענק מהממשלה, שיינתן באמצעות הבנקים.

מה קובע את גובה המענק?

דלת ממ"ד יכולה להגיע למחיר של 5000 ש"ח, חלונות ממ"ד יכולים להגיע למחיר של 800 ש"ח לחלון. אלו הם מחירים גבוהים מאוד שתושבים בפריפריה, בקווי העימות, אינם יכולים לעמוד בהם. עם זאת, הם ניצבים בסיכון משמעותי. לפיכך, ניתן מענק בחסות המשרד לשיכון והבינוי בהחלטת הקבינט, כאשר גובה המענק משתנה לפי המרחק מקו העימות. למשל, תושבי הצפון שנמצאים במרחק של עד 7 קילומטרים מהגבול יזכו למימון של 100 אחוזים, תושבים באזור נהריה וכרמיאל יזכו למימון של 50 אחוזים, ואילו תושבי חיפה והקריות הרחוקים יותר יזכו למימון של 20 עד 25 אחוזים בממוצע.

כיצד ניתן לקבל את המענק?

בכדי לקבל את המענק על הקמת מרחב מוגן דירתי תחילה יש לוודא שהיישוב שלכם נמצא בקטגוריית הזכאים. לאחר מכן עליכם להקים את הממ"ד בפועל כאשר המחיר הממוצע יהיה עשרות אלפי ש"ח ויכול אף להגיע עד למעלה מ- 100,000 ש"ח בממוצע, כולל סט ממ"ד וכל מה שנלווה לכך. לאחר מכן יש ליצור קשר עם המשרד לשיכון ולבינוי והוא ישלח מהנדס מטעמו כדי לבדוק את תקינות הממ"ד. לאחר שהוא יימצא תקין, יעביר המהנדס אישור לבנק למשכנתאות ואז יוכל הדייר שהקים את הממ"ד, להגיע לבנק ולקבל את המענק שלו שיהווה החזר על הבנייה, באחוז משתנה לפי הגורמים שציינו לעיל.

כמה עולה לבנות מרחב מוגן בפועל?

הבנייה של מרחבים מוגנים יכולה להימשך בין חודש וחצי ועד שלושה חודשים והמחיר הממוצע ינוע בטווח מחירים שבין 50 אלף ש"ח למרחב מוגן קטן ועד 120 אלף ש"ח למרחב מוגן גדול בממוצע. חשוב לזכור כי היו בעבר תכניות שונות שאישרו מענקים ביטחוניים לתושבים בקו העימות, כאשר תכניות אלו משתנות לפי החלטת הקבינט המדיני ביטחוני שמושפע כמובן מההתרחשויות בשטח.

Call Now Button